Sygeplejerske
I efteråret 2005 udviklede jeg en voldsom allergisk reaktion udløst af maling. Jeg var faktisk tæt på at dø i min egen seng. Jeg udviklede Quinckes Ødem samt voldsom nældefeber. Jeg har været i behandling med store doser Prednisolon og har været sygemeldt i flere måneder. Lægeligt er jeg betegnet som multiallergiker, bl.a. var jeg allergisk overfor dufte, kemikalier, husstøvmider, latex etc. Listen er meget lang. Sidste sommer var jeg kraftig plaget af birke- og græspollenallergi og måtte igen i behandling med Prednisolon, da antihistaminer ingen effekt havde. Jeg har været i behandling hos AllergiKompagniet (Torben) 6 gange i alt. Efter første behandling for birkepollen kunne jeg igen opholde mig udendørs i haven osv. Da græspollensæsonen startede blev jeg så syg, at jeg ikke kunne passe mit arbejde, var sengeliggende og kunne ikke spise og drikke. Min mand ville enten have mig indlagt eller i behandling hos AllergiKompagniet. Valget faldt på sidstnævnte.
Efter 2 timers behandling kunne jeg sidde på Lyngby hovedgade, udendørs, og spise aftensmad. Jeg er fortsat plaget af en del dufte, men antallet er stærkt reduceret. Nu er jeg igen mig selv og smækfyldt med ny energi. Jeg er siden blevet priktestet hos egen læge og jeg har ikke længere allergi overfor pollen og husstøvmider. Jeg er lykkelig for at jeg fandt frem til AllergiKompagniet via Internettet. Det har gjort underværker for min livskvalitet. Jeg tror faktisk at behandlingen har “reddet mit liv”. Jeg har, som sygeplejerske, på en afd. for yngre erhvervede hjerneskader, været ude for en patient, som har fået en hjerneskade pga. anafylaktisk chok. Jeg er villig til at give tilladelse til indsigt i min lægejournal. Med venlig hilsen – Jane Borgstrøm. |
|
|
3. december 2020
Lillian Drews Jeg konsulterede Torben i alt 3 gange for behandling af MCS (mangeartet kemisk intolerance), og fik et helt nyt liv, et liv og en mulighed som jeg takker for hver eneste dag.
Læs indlæg |
|
25. marts 2020
Amin Jensen Jeg havde haft allergi i mere end 15 år over for dyr, især hund og kat. Jeg reagerede med kløe i øjne og næse og med vejrtrækningsproblemer hver gang jeg var i kontakt med dyr. Vores store ønske var at få en hund.
Læs indlæg |
|
25. marts 2020
Thure Lindhardt Jeg har haft allergi i 25 år over for støv. Det betyder at jeg ofte er generet i øjne, næse og luftveje når jeg er indendørs. Det er temmelig belastende for mig når arbejdet ofte er indendørs.
Læs indlæg |
|
|
|
|
|
|
|
|